GSM dla wszystkich

Forum dla szeroko pojetej rzeszy milosnikow i uzytkownikow telefonow komorkowych. Mile widziani wszyscy - od kompletnych laikow po specjalistow w tej dziedzinie.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2011-05-18 23:53:56

 michal76

Administrator

Skąd: Przeworsk
Zarejestrowany: 2009-02-06
Posty: 1411
Punktów :   28 
Model telefonu/ów: Nokia 5700, SPV M5000, i9+++
Operator: Plus

Kilka słów na temat past termo-przewodzących

Ostatnio zdobyłem drugi procesor do swojego laptopa i chciałem się nim pobawić jednak jego założenie wymagało zakupu pasty termo-przewodzącej. Z uwagi na to że chciałem mieć lepszą pastę niż zwykłą sylikonówkę kupiłem w pobliskim sklepie pastę AG chemia na bazie srebra. Kiedy założyłem procesor na paście okazało się, że parametry najwyraźniej nie zgadzają się z deklarowanymi bo podczas samego uruchamiania testu temperatura skakała ok 10-15 stopni (w ok 1 sekundę). Nie chciało mi się już wczoraj gonić do elektronika więc pozostawiłem tak lapka. Dało się na nim bez problemu pracować bo nawet przy dłuższym stresie temperatura nie dobijała do ok 90-91 stopni (ale nie robiłem długo terminowego testu), a dla tego procka to nie powinien być tak wielki problem. Niestety dzisiaj rano jak uruchomiłem test stabilności procesor wydał ostatnie tchnienie.
Po powrocie do starego procka sprawdziłem jak pasta AG będzie się zachowywać na starym procku sytuacja była podobna (podczas załączania testu nagły skok temperatury). Następnie posmarowałem klocka normalną pastą sylikonową okazało się że "skok" temperaturowy był znacznie mniejszy (zamykał się w 3-5 stopni). Obecnie zakupiłem pastę arctic silver i efekt ten całkowicie zanikną.
Temperatura procesor w stresie stabilizuje się przy poniżej 80 (na oryginalnej paście maksymalnie udało mi się dobić do 86 stopni), ale nie miałem czasu ani chęci na długi test. W dodatku pasta jeszcze się nie wygrzała.
Jaki z tego morał na paście nie należy oszczędzać ani próbować iść na skróty (w moim przypadku elektronik był znacznie bliżej od komputerowego i to zadecydowało o kupieniu pasty AG Chemia), bo może się to źle skończyć dla komputera, bo o ile sama temperatura nie załatwiła procka to możliwe, że nagły skok temperaturowy miał znacznie bardziej niszczące skutki (możliwe też że procek już był nadwyrężony bo był wcześniej używany).
Jeżeli chodzi o mnie to ja już nigdy nie będę oszczędzał na paście bo w efekcie straciłem prawie 70zł (50zł za klocka, 16 za pastę i bilety na MPK-a), ale najgorszy jest niedosyt w związku z nieprzeprowadzeniem testów na RM-72.

Laptop Acer Aspire 5535
Oryginalny CPU AMD Athlon QL-62

Ps. Głównym powodem napisania tego postu jest brak jakiejkolwiek recenzji (w sieci) na temat pasty pasty AG chemia na bazie srebra. Jak będę w domu to na stacjonarce przeprowadzę dokładniejsze testy, bo już nie chce mi się grzebać w lapku.


http://www.uziwamp.pun.pl/_fora/uziwamp/gallery/27_1292086634.png
http://a.imageshack.us/img690/8586/podpisnaforum.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora